כניסת משתמשים
כניסת משתמשים
חפשו את החצי השני שלכם
חפשו את החצי השני שלכם

מציאת ושימור הזוגיות באמצעות שפת הגוף שלנו


 

שפת הגוף שלנו מהווה את צורת התקשורת הבלתי מילולית החשובה ביותר ויש לה השפעה רבה על יצירת קשר עם אנשים אחרים ויותר ספציפית, הרושם הראשוני שאנחנו יוצרים. שימוש נכון בשפת הגוף הופך אותנו לכריזמטיים ומשכנעים יותר, אבל לא פחות חשוב לדעת איך לקרוא את שפת הגוף של הצד השני ולהגיב בהתאם.

רוב המדריכים שמדברים על שפת גוף, מתרכזים אמנם בתחום הבין אישי, אבל שמים דגש על עולם העסקים: החל ממכירת מוצרים ושכנוע לקוחות, ועד להצלחה בריאיון עבודה. למרות שאין לזלזל בחשיבותה של שפת הגוף במישורים הללו, שפת גוף יכולה גם לפתוח לנו דלתות בתחום הרומנטי והזוגי.

החוש השישי

הדבר הראשון שמעניין לדעת הוא שהחושים שלנו לפעמיים קולטים מידע מן הסביבה שהשכל עוד לא מספיק לעכל. בין אם תקראו לזה תת מודע ובין אם תקראו לזה תחושת בטן, לפעמיים הכי פשוט להקשיב לגוף שלנו. לדוגמה, אם אנחנו יוצרים קשר עין באירוע חברתי והצד השני משפיל את המבט או מחייך בביישנות, אנחנו לא צריכים להתחיל לעשות חישובים מתמטיים בראש כדי להבין שהוא כנראה מעוניין גם כן בקרבה.


גם כאשר כבר הגענו לרגע המכריע כמו למשל דייט ראשון (במיוחד אם זה בליינד דייט), קל מאוד להבין האם הצד השני מעוניין או לא כבר בשלבים הראשונים. לדוגמה, שרירים מתוחים והזדקפות מעידים על התלהבות. לעומת זאת, גוף רפוי מעיד בדיוק על ההפך.
אפילו בשעת ריב, אפשר ללמוד לא מעט משפת הגוף לגבי טיב היחסים והמצב האמיתי של הסיטואציה: מי שמשדר תנועות אגרסיביות ונמנע מקשר עין, כנראה שבאמת לא נמצא ביחסים טובים במיוחד עם הצד שמולו. לעומת זאת, אם שני הצדדים שומרים על קשר עין ופונים אחד על השני, כנראה שהם מרוכזים ונכונים להקשבה, מה שאומר שיהיה להם קל יותר להתגבר על המשבר הזמני ולהמשיך הלאה בקשר.
 

גם פה אפשר ללמוד


למרות שהשימוש בשפת גוף וגם הקריאה שלה הן תכונות שמושרשות בנו, קריאה מדוקדקת של שפת גוף היא דבר שאפשר לעבוד עליו במסגרות שונות כמו לדוגמה NLP(שיטה שבה אנחנו נפטרים מדפוסי התנהגות אוטומטים במטרה לשלוט טוב יותר במה שאנחנו משדרים).

הסיבה היא שרוב המחוות שאנחנו משתמשים בהן הן אוניברסליות בלי קשר למין, לגיל או אפילו התרבות שגדלנו עליה. לדוגמה, כאשר מישהו בוהה באוויר והעיניים שלו נעות מעלה לצד שמאל, הוא כנראה מנצל את הזמן על מנת למצוא מה להגיד לנו במקום לספר את האמת. נגיעה מוגזמת בגוף או בפנים גם היא משדרת לחץ ורצון להיחלץ מסיטואציה לא נעימה.
יחד עם זאת, חובה להדגיש שמי שינסה להסתמך אך ורק על שפת הגוף עשוי לסכן את הקשר או לפרש לא נכון את הצד השני. לדוגמה, בזמן של התרגשות גדולה, שפת הגוף עשויה להפוך למוקצנת ולשדר התנהגויות שלא מאפיינות את האדם בחיי היום יום.

יתרה  מכך: יש את אותם מעטים שיכולים להתל בנו, וכלי התקשורת מלאים בסיפורים על "טייסים" ו-"מיליונרים" ששאבו מאות אלפי שקלים מבני זוג שהפכו לקורבן (החיזור אמנם מתחיל ברשת, אבל מהר מאוד יכול לגלוש גם מחוצה לה). זוהי הסיבה שחשוב גם להקשיב מדי פעם להיגיון הבריא, במיוחד אם השיחה מתחילה לזלוג יותר מדי אל נושאים רגישים כמו אקסים שפגעו בנו, מצבנו הפיננסי וכו'.
 
החדשות הטובות הן שבהחלט אפשר להתאמן על שימוש בשפת הגוף שלנו על מנת ליצור יותר אמינות ולבנות מערכת יחסים טובה יותר. לדוגמה, חיקוי של התנועות של הצד השני (לא בצורה מוגזמת כמובן), יכולה לרמוז לו שאנחנו "באותו ראש" וקיימת בעיננו קרבה מסוימת, אפילו אם הכרנו אותו רק לפני חמש דקות. מה שכמובן יכול מאוד לעזור לנו אם אנחנו בצד המחזר. אגב, זוהי הסיבה לכך היא שבני זוג שכבר נמצאים בשלב הבא, נוטים לפתח שפת גוף ומחוות דומות.