כניסת משתמשים
כניסת משתמשים
חפשו את החצי השני שלכם
חפשו את החצי השני שלכם

באילו תרחישים כדאי לפנות לטיפול זוגי?


זוגות רבים פונים אל טיפול זוגי במהלך חייהם המשותפים, בניגוד למה שאנשים מהצד נוטים לחשוב, לא תמיד הפנייה נעשית בגלל שהמצב לא טוב או רק כשמדובר במשבר, לעיתים ההחלטה לפנות אל מטפל זוגי נובע דברים מתרחישים שונים, אשר בחלקם עלולים להפוך למשבר אלמלא ידעו לטפל בזה קודם לכן.

לפני שנעמיק ונגע בשורה של תרחישים שמהווים בסיס עבור טיפול זוגי, נציין ונאמר כי לעיתים קרובות הפנייה אל מטפל זוגי, היא פנייה שנעשית בתחושה לא פשוטה ולא נעימה, יש זוגות רבים שמתלבטים בעניין זמן רב ומתביישים בכך.

כשמסתכלים על התמונה הכללית אפשר להסיק שאין דרך אחרת להתמודד עם הבעיה אלמלא גורם זר ייכנס וינסה לעזור. לא פעם הילדים או החברים מציעים זאת ולא פעם זו החלטה משותפת של בני הזוג אשר מגיעים אליה אחרי שהם מבינים שאין אופציה אחרת, גם אם לא בטווח הקצר הרי שבטווח הארוך הם עלולים להיפגע אם הם לא יקבלו החלטה.

התרחישים הבולטים

- התרחקות: תחושה של שני בני הזוג שהם מתרחקים אחד מהשני ולא יכולים לדבר ולשתף אחד את השני במה שעובר עליהם. במצב כזה הם צריכים למצוא את הסיבות לכך וגשר כיצד להגיע אחד לשני.

- אי עמידה בציפיות: כשלכל אחד מבני הזוג יש ציפיות מסוימות מהקשר, ציפיות שלא עומדות למבחן ועל כן הם זקוקים למשהו שיגשר בין הציפיות שלהם ויאפשר להם להתנהל זה לצד זו בצורה שלווה ובלי הפרעות. הרבה פעמים אי עמידה בציפיות יוצרת אכזבה שעלולה ליצור ריחוק רגשי ופיזי, עד כדי התנתקות.

- עומס רגשי: כשאחד או שני בני הזוג חווים עומס רגשי שמשפיע על הקשר, תהליכים שמתרחשים בניתוק מהזוגיות, נניח בעבודה, וזה נכנס אל תוך הבית ומשפיע עליהם. בעזרת טיפול זוגי לומדים לפרק את זה וליצור הפרדות.

- ילדים: זה יכול להתחיל עוד לפני הלידה, על מנת לקבל כלים כיצד להתמודד עם מה שהולך לקרות, זה יכול להימשך אחרי הלידה בשביל להצליח להגיע להסדרים שונים וזה יכול להיות גם כשהילדים גדלים וההורים מתקשים להתמודד איתם בצורה מאוזנת, מה שפוגע ברמת הקשר ביניהם.

- לפני אירוע גדול: כמו שציינו לא חייבים להגיע למטפל זוגי כשיש בעיה, אפשר להקדים תרופה למכה, נניח לפני חתונות הרבה פעמים פונים למטפל זוגי בשביל לקבל כלים כיצד להתמודד עם אירוע שכזה, עם דרישות שונות מהמשפחה המורחבת, הלחץ אשר שורר בין הצדדים וכן כיצד להתמודד עם השפעותיו של האירוע.

- אבל: סיטואציה מורכבת וקשה שיכולה לפורר זוגיות, בעיקר כשמדובר באבל קרוב מאוד (של אחד הילדים), במקרה כזה, לעיתים רק טיפול זוגי יכול לעזור.

* המידע נמסר באדיבות מרגלית קליין - מטפלת זוגית מומלצת באיזור חיפה והקריות.