כניסת משתמשים
כניסת משתמשים
חפשו את החצי השני שלכם
חפשו את החצי השני שלכם

ייעוץ זוגי - מכירים את בן הזוג מחדש


אם היינו מתבקשים לנסות ולחלק את אורך החיים של מרבית מערכות היחסים לחלקים מרכזיים, ודאי היינו מחלקים אותן באופן הבא: ראשית מגיע חלק ההתרגשות, הפרפרים בבטן, השלב בו הכל ורוד ומושלם; בחלק השני מופיעה לה השגרה בה לומדים להכיר שלא הכל בהכרח מושלם; ובחלק השלישי לומדים לחיות בהשלמה עם כל "החבילה" או שחותכים...

כן אלו הם חיינו המורכבים וכך לרוב עובדות מערכות יחסים וזוגיות, בין אם קצרות יוצר ובין אם זוגיות לכל החיים. אפשר לומר כי אם צולחים את החלק השני בשלום, אזי סבירות די גדולה שמדובר במערכת יחסים יציבה יחסית אשר צפויה להחזיק מעמד זמן רב. אבל חשוב תמיד לזכור כי החוכמה במערכת יחסים היא לדעת לא לדרוך במקום - ללמוד ולהכיר מחדש כל הזמן את הצד השני, להתרגש ממנו בכל פעם, לעשות איתו דברים חדשים וכל הזמן להציב מטרות ויעדים על מנת שהקשר לא ידעך וישמור על קצב מתאים לשני הצדדים.

חשוב גם לדעת כי כל קשר זוגי לא בהכרח דועך רק בעת משבר, נהפכו - לעתים קרובות, מערכת יחסים דועכת בגלל שגרה ורוטינה, בגלל שכל צד נוטה לקחת את השני כמובן מאליו וכאן בדיוק מתחילות לצוץ להם משברים בלתי צפויים שעלולים להוביל לשבר קשה לאיחוי.
 

כיצד ייעוץ זוגי יכול לסייע להכיר את בן הזוג מחדש?

ישנן לא מעט דרכים כיום שבאות לנסות ולסייע לשמור על הקשר הזוגי והיציבות שלו - אחת הדרכים הנפוצות והמועדפות ביותר אליה אנשים רבים נפתחו יותר ויותר בשנים האחרונות היא האפשרות של יעוץ זוגי באמצעותו הם מעוניינים לשים את כל הבעיות בצד ולהכיר את בן הזוג "מחדש". יעוץ זוגי לרוב מתבטא בהליך רגשי ורציונאלי משותף עם יועץ מיוחד לענייני זוגית שמתמחה בשיקום מערכות יחסים, ובאמצעות הליך זה מנסים בני הזוג לשקם את הקשר, בין אם הוא נמצא במשבר מורכב ובין אם הוא סובל מתסמיני השגרה. 

אז מה בעצם ההיגיון מאחורי העניין? האם בני הזוג לא יכולים "לטפל" בעצמם וזקוקים בהכרח לייעוץ חיצוני של צד שלישי? 
אפשר לבחון את הנושא עם מספר הסברים:
1. ראשית, בעת טיפול מסודר אצל יועץ זוגי מוסמך אשר פתוח לשמוע את שני הצדדים באופן הדרגתי ורגיש ולבחון כל היבט מקרוב, מרגישים בני הזוג חופשיים יותר לשפוך ולהציף את הבעיות לגורם מקצועי ואובייקטיבי - הם בעצם מבינים כי אין להם ברירה אחרת, הרי הם מעוניינים לדבר ולהיפתח, לדון בבעיות ולנסות למצוא פתרונות.

2. יש הסבורים שטיפול אצל יועץ זוגי זה כמעט אקס-טריטוריה, לכן הם מרשים לעצמם לדבר בטיפול כמו שהם לא מדברים בבית, ביניהם. עצם העובדה שגורם נוסף  יכול מתערב, גורם שהם נותנים בו אמון ומוכנים להפקיד את הקשר שלהם בידיו, אומרת לא מעט. אותו גורם, קרי היועץ, יכול להביט עלינו מהצד ולהציג בפנינו צדדים שלא ידענו על קיומם ולא חשבנו עליהם.

3. יעוץ זוגי מאפשר לבני הזוג להיפתח בצורה חופשית ולגלות אחד את השני, אך גם הוא נותן לבני הזוג אופציות חדשות, נקודות מבט שונות, כאלה שיכולות לעזור להם להבין טוב יותר אחד את השני ורעיונות שונים מה לעשות ביחד וכיצד.

יש לא מעט אנשים אשר סבורים שייעוץ זוגי זה אקט של סוף, אך זה לא כך, להיפך, זה בהחלט יכול להיות אקט של התחלה חדשה, התחלה שמבשרת שלב חדש ויפה יותר ביחסים בין בני הזוג - אף אחד לא רוצה להגיע לשעת משבר בזוגיות, אבל כל אחד צריך לדעת גם שניתן יחדיו למצוא פתרון לכל משבר זוגי.

>> המאמר באדיבות צוות האתר orit-zucker.co.il - אורית צוקר, יועצת ומטפלת זוגית.